Práve si si zakúpila menštruačný kalíšok. Hodiny a hodiny si strávila na internete hľadaním toho najlepšieho, prečítala si si všemožné aj nemožné recenzie, nakukla si aj do kamenných predajní, aby si si ho potajomky ohmatala :-) a konečne ho máš doma! Tešíš sa naňho ako malé dieťa na Vianoce. Sláva, prichádza menštruácia a prvé použitie kalíška. Je to udalosť.
Kalíšok sa plní krvou a dochádza k jeho zašpineniu. Prvé rýchle umytie pod vodou... fajn... ale pozor! Nabudúce by to chcelo venovať mu výrazne väčšiu starostlivosť… predsa len nebol najlacnejší, padlo naň niekoľkomesačné vreckové či nezanedbateľná časť výplaty.
Ako uchovávať kalíšok?
- Menštruačný kalíšok uchovávaj v obale, v ktorom je chránený pred UV žiarením. Len tak bude mať stále rovnako krásnu farbu a nedôjde k jeho vyblednutiu.
- Obalom môže byť nepriehľadné textilné vrecko ukončené mašličkou :-) či box.
Boxom sa rozumie krabička s viečkom v tvare kalíška , ktorú dodáva predajca priamo k tomuto produktu. Buď je tento box už súčasťou balenia alebo ho môžeš dokúpiť zvlášť. Jeho výhodou je jednoduchá umývateľnosť a dá sa do neho uložiť aj práve použitý nečistý kalíšok a taktiež je možnosť v ňom túto pomôcku rovno sterilizovať.
Sterilizácia
Sterilizáciu alebo „ zahubenie patogénnych organizmov “… vykonaj vždy, keď si kalíšok kúpiš, respektíve vždy, keď je úplne nový. Ďalej zakaždým na konci menštruačného cyklu, alebo po dlhšej dobe nepoužívania, skrátka kedykoľvek, keď leží už nejaký ten piatok sám bez povšimnutia.
Možné spôsoby sterilizácie:
- Vo vriacej vode a to po dobu 5 minút
- V mikrovlnnej rúre s trochou vody na plný výkon po dobu 3 minút
- Preliatím kalíška horúcou vodou
- Na sterilizáciu si vyber buď misku alebo priamo box na to určený
Denné čistenie kalíška pri použití
Čistením myslím „hrubé” odstránenie nečistôt - zvyškov krvi z povrchu kalíška. Podľa aktuálne dostupných možností môžeš zvoliť jednu z nižšie uvedených:
- Umytie pod tečúcou vodou s použitím intímneho mydla
- Postrek intímnym čistiacim sprejom a následným vytretím kalíška obrúskom
Na dôkladnejšiu očistu kalíška si urob viac času a aspoň jedenkrát denne vykonaj väčšiu údržbu:
Kalíšok poriadne umy pod teplou tečúcou vodou s použitím šetrného intímneho mydla . Kalíšok otoč naruby, pokiaľ ti to jeho materiál dovolí, a umy z oboch dvoch strán... z vonkajšej aj z tej vnútornej. Pri výbere mydla sa určite vyhni mydlám dezinfekčným či parfumovaným a to preto, že by mohla narušiť jemnú štruktúru silikónu a spôsobiť následné podráždenie pošvy. Rovnako z týchto dôvodov nepoužívaj ani prípravky určené na umývanie riadu.
Kalíšok nie je pohár na víno. :-)
Na horšie dostupné miesta čistenia si vezmi mäkkú zubnú kefku a „pucuj”. :-) Jedná sa najmä o tieto problémové partie - záhyby tesne pod okrajom a dierky v kalíšku. Skús na ne tiež použiť „uchošúry“ a špinu jednoducho „vyšprtať“. Ihly, špendlíky a iné ostré predmety radšej na toto nepoužívaj, dierky do kalíška si nerob... náušnice mu nepristanú. :-):-)
Navrátenie stratenej farby kalíškom
Nech čistíš ako čistíš, krv je krv a postupne ti farbí kalíšok do nepeknej hnedej farby. Ale neboj sa, aj tento problém má svoje riešenie!
Môžeš si samozrejme zakúpiť kalíšok tmavej farby, ctiac pravidlo „čo oči nevidia, to je čisté“!
My sme však múdre a dobre vieme, že tadiaľto cesta nevedie. A tiež sme si vedomé toho, že aj na prvý pohľad neviditeľná nečistota v podobe nepríjemného sfarbenia môže spôsobiť veľké problémy – podráždenie či dokonca zápaly v pošve. A to my určite nechceme (nech zdvihne ruku tá, ktorá to chce :-))! Preto…
Vlož kalíšok do nádoby s horúcou vodou a troškou jedlej sódy (1 lyžička) a mydla, nechaj lúhovať aspoň 15 minút a následne vyčisti kefkou.
Určite nikdy nepoužívaj na „bielenie” kalíška bielidla typu peroxid vodíka, ocot a prípravky obsahujúce chlór - napr. Savo. Tieto prípravky ti zaručene kalíšok „rozožerú”.
Ako ďalšou možnosťou čistenia a zároveň sterilizáciou kalíška sú čistiace tablety Milton. Jedná sa o tablety primárne určené napr. na čistenie a sterilizáciu dojčenských fliaš a cumlíkov. Sú schopné zbaviť povrch kalíška všetkých baktérií, plesní a vírusov aj hnedého zafarbenia. A to všetko bez nutnosti použitia zvýšenej teploty. Spôsob čistenia a sterilizácie touto tabletkou je veľmi jednoduchý, tabletku rozpustíš v pohári s vodou, vložíš kalíšok, uistíš sa, že je úplne ponorený a po 15 minútach ho z roztoku vytiahneš, dôkladne opláchneš a môžeš používať. Kalíšok by po vytiahnutí z roztoku mal byť aj na pohľad čistejší. Tablety sú perfektné na čistenie a sterilizáciu, keď ste na cestách, avšak v domácich podmienkach odporúčam skôr mydlo, kefku, uchošúry a na sterilizáciu mikrovlnnú rúru a sporák.
Zvlhčenie kalíška
Pokiaľ ti kalíšok pri zavádzaní drhne, môžeš ho zvlhčiť prostriedkom na to určeným a tým je jednoznačne lubrikačný hydratačný gél . Odolaj volanie olivového oleja z kuchyne „vom si ma zober, ušetrím ti peniaze” a kúp si lubrikačný gél. Oceníš ho aj v mnohých iných prípadoch. Vedela si napríklad, že ťa môže zbaviť vrások na vagíne a spomaliť jej starnutie? Alebo dokonca zamedzí vzniku nepríjemných zaparenín pod prsiami v horúcich letných dňoch?. :-) Nevhodnými potravinovými a kozmetickými prípravkami si navyše kalíšok poškodíš a pošvu podráždiš.
Prajem veľa šťastných rokov so „stále novým“ kalíškom! :-)