Ak sa budeme držať slovníka, tak menštruácia je „krv” pochádzajúca z periodicky opakujúceho sa krvácania niektorých druhov samíc v rámci menštruačného cyklu.
Menštruácia je však oveľa viac ako vypudenie krvi….
- Je to začiatok plodného obdobia.
- Je to príležitosť pre všetky ženy, ktoré menštruujú, ako sa lepšie spoznať a porozumieť si.
- Je to cyklickosť , možnosť uvedomiť si svoje telo a naučiť sa počúvať.
Keby nebolo menštruačných tabu….
Téma menštruácie a ženského zdravia vyvoláva v spoločnosti rôzne postoje a názory. Kultúra menštruácie sa líši naprieč rôznymi spoločenstvami a má odlišné dopady na kvalitu života menštruujúcich žien. Niekde je toto obdobie považované za úplne normálne a prirodzené , niekde je dokonca predmetom osláv , avšak sú aj spoločnosti, kde je stále spájaný tento čas s výrazmi marginalizácie či dokonca tabuizácie .
Ešte nedávno bola menštruácia aj v modernej spoločnosti vnímaná ako niečo špinavé, čo by sa nemalo pomenovať a čo by nikto nemal vedieť. Tvrdenie, že si mala menštruáciu ťa uvádzalo do rozpakov a pôsobilo v spoločnosti veľmi odmietavo. Skrátka a jednoducho, nehovorilo sa o nej, neexistovala.
Menštruačný cyklus a jeho 4 fázy
Menštruačné:- Čo sa deje? Začína prvý deň krvácania, prvý deň menštruácie. Dochádza k odlúčeniu sliznice maternice, ktorá sa vylučuje spolu s menštruačnou krvou.
- Ako dlho to trvá? Približne 3 – 7 dní. Krvácanie je spočiatku slabé, potom intenzívne a ku koncu opäť mierne.
- Ako sa cítiš? Bolestivo, unavene, slabo a apaticky.
Folikulárne (predovulačné):
- Čo sa deje? Hypofýza v mozgu začne produkovať folikuly stimulujúce hormón (FSH), ktorý podporuje rast folikulov vo vaječníkoch. Folikul je útvar, ktorý je tvorený budúcim vajíčkom. Zriedkavo v ňom vajíčok môže byť viac, to sa potom jedná o narodenie dvojčiat, trojčiat a viacrčiat. Rastie tiež hladina estrogénu, ktorý produkujú vyššie zmienené folikuly a tým dochádza k stlsteniu sliznice maternice. Maternica sa týmto pripravuje na možné uhniezdenie vajíčka, na prípadné tehotenstvo.
- Ako dlho trvá? 7 - 14 dní, počítajúc prvým dňom menštruácie.
- Ako sa cítiš? Rastie ti energia a chuť na sex, si kreatívna, emočne stabilná.
Ovulačné:
- Čo sa deje? Hladina estrogénu stále rastie a spôsobí tým zvýšenie luteinizačného hormónu (LH). Dôjde k ovulácii, čo je proces, kedy sa z dominantného folikulu uvoľní vajíčko alebo vajíčka. Uvoľnené vajíčko putuje vajíčkovodom k maternici. Je pripravené na oplodnenie.
- Ako dlho trvá? 3 - 5 dní
- Ako sa cítiš? Je to pre teba ten najlepší čas celého cyklu. Máš energie na rozdávanie, pleť sa ti spravuje, emócie pribúdajú a máš dobrú náladu.
Luteálne:
- Čo sa deje? Po ovulácii, uvoľnení vajíčka z folikulu prasknutím, sa tento prasknutý folikul premení na tzv. žlté teliesko (corpus luteum). Teliesko produkuje hormón progesterón, ktorý udržuje sliznicu maternice stuštenú a tá je týmto stále nachystaná na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Pokiaľ však nedôjde k oplodneniu vajíčka, žlté teliesko zanikne a tým klesne hladina progesterónu a estrogénu, sliznica maternice sa „rozpadne“ a nastáva fáza menštruačná.
- Ako dlho trvá? 9-10 dní
- Ako sa cítiš? Klesá ti energia, nálada, emócie s tebou šmýkajú, zhoršuje sa ti pleť, si unavená, je problém čokoľvek naplánovať a riešiť. Máš zvýšenú chuť na sladké, často plačeš.
Ako všeobecné pravidlo je stanovené, že menštruačný cyklus trvá 28 dní s ovuláciou v deň 14. To je však ideálny stav. Obvykle sa dĺžka menštruačného cyklu pohybuje v rozmedzí 21 až 35 dní.
Čo obsahuje menštruačná krv?
Hlavnými zložkami menštruačnej krvi sú: voda, odumreté bunky sliznice maternice, kmeňové bunky, lipidy a proteíny . Zloženie nie je príliš odlišné od krvi pochádzajúcej z reznej rany alebo zo zranenia.
Avšak menštruačná krv bola vždy považovaná za špinavú ...
Poďme teda zachytiť pomocou menštruačného kalíška vzorku našej „špinavej“ krvi a zistiť niečo o svojom zdraví. Sústrediť sa budeme predovšetkým na jej farbu .
Farebná škála menštruačnej krvi
Čo hovorí menštruačná krv o tvojom zdraví?
Bez toho, aby ste sa hanbili za svoju menštruáciu, pozývame vás na pozorovanie vašej krvi
menštruačného cyklu a venujte mu pozornosť, aby ste došli k lepšiemu poznaniu samých seba.
Stud preč a ideme na to:
Moja krv je:
- Jasne červená - je to farba obvyklého krvácania v najsilnejších dňoch menštruácie, maximálna dĺžka trvania je 8 dní. Ak krvácate jasne červeno dlhšie ako spomínaných 8 dní, navštívte svojho lekára.
- Červená alebo svetlo ružová - farby pre prvé dni menštruácie, pokiaľ užívate hormonálnu antikoncepciu sú tieto farby úplne typické. Avšak pri dlhšej dĺžke trvania môžu značiť hormonálnu nerovnováhu, menopauzu.
- Tmavo červená - je to "stará" krv, objavuje sa v posledných dňoch menštruácie, značí koniec menštruácie.
- Oranžovo-červená - krv vzniknutá zmiešaním s cervikálnou tekutinou, čo je normálne. Pokiaľ je však táto farba krvi sprevádzaná nepríjemným zápachom, mohlo by ísť o infekciu. V tomto prípade navštívte lekára.
- Tmavo hnedá - značí zvyšky endometriálneho tkaniva v krvi. Môže tiež sprevádzať uhniezdenie oplodneného vajíčka v sliznici maternice. Ak tomu tak je, toto "implantačné krvácanie" trvá iba niekoľko hodín. V opačnom prípade, ak to tak nie je, krvácanie by nemalo trvať viac ako 5 dní.
- Šedá s červenými pruhmi - môže byť príznakom infekcie spôsobenej pohlavne prenosnou chorobou.
Akákoľvek farba krvi, krvácanie v začiatkoch tehotenstva môže byť začiatkom samovoľného potratu. Ihneď preto vyhľadajte lekára!
Menštruačný kalíšok, najlepší priateľ ženy!
Možno sa mylne domnievate, že menštruačný kalíšok je moderný vynález, ale nie je tomu tak. Prvý patent Leona Chalmers je z roku 1937. Jeho výrobe a rovnako tak aj výrobe menštruačných tampónov zabránila druhá svetová vojna. História a prvé zmienky o menštruačnom kalíšku siahajú až do roku 1867.
Menštruačný kalíšok, ako už vieme, je nádobka, ktorá sa vkladá do pošvy za účelom zberu menštruačnej krvi.
Jedná sa o revolučnú myšlienku v oblasti menštruácie, ktorá umožňuje menštruáciu bez chemikálií , poškodzovanie ženského tela a navyše aj životného prostredia . Pomôcka je opakovateľne použiteľná a vydrží až 10 rokov, takže dopad na životné prostredie, je oveľa nižší ako pri tradičných a jednorazových produktoch menštruačnej hygieny.
Ako poznám svoju veľkosť?
Veľkosť menštruačného kalíška závisí od šírky pošvovej dutiny. Zatiaľ čo veľkosť používaného tampónu a silu vložiek volíme podľa miery prietoku krvi. Na začiatku menštruácie preto používame tampóny XL a vložky s piatimi kvapkami a postupne sa premenštruujeme k vložkám slipovým a mini tampónom.
Šírka pošvy sa nemení v priebehu menštruácie, kalíšok preto máme po celú dobu jednej veľkosti a tú si zvolíme…
Faktory ovplyvňujúce veľkosť kalíška:
- Vek: Panvové dno a jeho svaly sa menia v závislosti od veku, preto mladé dievčatá budú potrebovať menšie veľkosti ako ženy v strednom veku. Teda XS a S. Ideálna je štartovacia sada.
-
Šport: Športy ako je beh, tenis, atletika alebo basketbal a iné s vysokými nárazmi, oslabujú svaly panvového dna a preto vaše svaly panvového dna nebudú také silné a možno budete musieť zväčšiť veľkosť.
Na druhú stranu iné športy, ako je joga alebo pilates, posilňujú pošvové svaly a svaly panvového dna, a preto vaša veľkosť môže byť S. - Pôrody: Vaginálny pôrod oslabuje panvové dno (tiež krčok maternice). Preto po pôrode je normálne používať veľkosť L.
- Postava a výška : Pokiaľ ste statnejší, vyššie postavy budete pravdepodobnejšie používať veľkosti M, L a naopak menšej a drobnejšej postave lepšie padne veľkosť S.
Naučte sa používať kalíšok
Je to nový prvok, ktorý musíte vložiť do pošvy. A ktorý tam navyše musí zostať dobre umiestnený, aby sa vám neušpinila spodná bielizeň a nevyzerali ste ako prichádzajúci z porážky….
Väčšina dievčat a žien potrebuje 2 alebo 3 cykly, aby sa naučila, ako kalíšok správne používať. Nebojte sa teda zlyhania. Chce to cvik, určitú prax a poznanie seba samého tam "dole". Tiež sme hneď nepísali krasopisne písmená, ale trénovali sme samotný úchop ceruzky, krúžky, čiarky a potom to prišlo. S kalíškom je to v podstate rovnaké.:-).
Kroky, ktoré musíte dodržiavať, aby sa kalíšok stal vaším najlepším priateľom…
- Dobre si umyte ruky (to funguje stále).
- Pred použitím ho sterilizujte .
- Trénujte , kým príde menštruácia, aby ste sa s ním zoznámili.
- Zostaňte v pokoji , inak sa vaše svaly sťahujú a kalíšok nebude sedieť.
- Použite lubrikačný gél , aby kalíšok lepšie kĺzal.
- Vyskúšajte rôzne spôsoby zloženia , aby ste zistili, ktorý vám najlepšie vyhovuje.
- Pri vyťahovaní uvoľnite svaly , pre ľahšie vybratie kalíška.
- Zatiahnite za vodiacu šnúrku či jemne zovrite kalíšok, aby ste prerušili vákuum a umožnili tak ľahké vytiahnutie.
- Opláchnite a uložte kalíšok do boxu pre ďalší tréning či rovno použitie.