Prejsť k obsahu

DOPRAVA ZADARMO pri nákupe nad 60 €!

Menstruace a cvičení

Menštruácia a cvičenie

Športom k zdraviu…. aj v období menštruácie

Menštruácia je neoddeliteľnou súčasťou života každej ženy. Toto obdobie v mesiaci je často spojené s veľkou únavou a nepohodlím . Mnoho žien sa obáva, že akákoľvek forma aktívneho pohybu pri menštruácii nie je vhodná alebo dokonca je nebezpečná. Nemusíte sa však vôbec ničoho báť. Cvičenie počas menštruácie vám môže pomôcť a my sa spolu pozrieme na to, ako si ho užiť, zjednodušiť, spríjemniť a uľahčiť.

Benefity aktívneho pohybu

Zmiernenie bolesti a zlepšenie nálady

Bolesť a kŕče sú častým dôvodom na vynechávanie fyzickej aktivity počas menštruácie. Pohyb však stimuluje produkciu endorfínov, ktoré sú prirodzenými tlmičmi bolesti, ich vyplavenie do krvného obehu pri športovej aktivite má za následok úľavu od bolesti, nastolenie pohody a pocitu blaženosti. Endorfíny zametú aj so zlou náladou a úzkosťou, ktoré táto časť mesiaca, vďaka hormonálnym zmenám, prináša. S touto „drogou“ ľahko a rýchlo zabudneš, že máš svoje dni . :-) Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spánku , ktorý počas menštruácie býva narušený.

Zníženie únavy

Hoci sa môže zdať, že cvičenie bude mať opačný efekt, nie je to tak. Pravidelné cvičenie znižuje pocity únavy a zvyšuje úroveň energie . Dobíja tvoju batériu na 100%.

Odporúčané formy cvičenia

Jóga a pilates

Tieto cvičenia sú skvelé na uvoľnenie, zníženie stresu a napätia , ktoré sa v nás hromadia nielen v tomto období. Niektoré pozície v joge priamo napomáhajú k odchodu bolesti a napätia z bedrovej oblasti a uvoľneniu menštruačných ciest napr. pozície dieťaťa alebo mačky .

Kardio

Ľahké plávanie, jogging, chôdza alebo prechádzka na bicykli , tí určite zlepšia náladu a dostane do tela potrebnú dávku endorfínov, tvoje "drogy" na bolesť. :-)
Tieto činnosti sú skvelým spôsobom, ako byť aktívny počas menštruácie.

Posilňovanie

Ani silovému tréningu sa nemusíš počas menštruácie vyhýbať. Vhodné sú základné cviky ako drepy a kľučky . Dôležité je počúvať svoje telo, sama by si potom mala posúdiť, či je pre teba silový tréning práve teraz vhodný, podľa toho ako sa práve cítiš. Nič sa nemá preháňať.

... ja mám napríklad v obľube fitbox , ktorý nevynechám, ani keď „mám svoje dni“.

Čo je Fitbox?

Jedná sa o dynamické a intenzívne cvičenie, ktoré kombinuje prvky boxu, aerobiku a posilňovania. Obvykle prebieha v skupinovom cvičení v rytme energickej hudby a dokáže neskutočnou rýchlosťou spáliť kalórie, posilniť svaly celého tela a zlepšiť fyzickú a psychickú kondíciu .
Fit-box je teda úžasná forma cvičenia, ktorá kombinuje zábavu s efektivitou.
Či už cvičíte pravidelne alebo s Fitboxom ešte len začínate, nezabudnite, že aj počas menštruácie môže byť toto cvičenie prínosné.
S menštruačnými kalíškami Enna sa nemusíte báť ani tejto intenzívnejšej formy cvičenia. :-)

Hydratácia a výživa

Telo je počas menštruácie náchylnejšie na dehydratáciu , preto je dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín. Denný príjem tekutín by mal byť okolo 1,5 až 2 litrov . V strave sa zameraj na dopĺňanie železa a ďalších živín, ktoré môžu telo počas menštruácie postrádať v dôsledku odchodu krvi.

Ako si uľahčiť cvičenie počas menštruácie?

Pri cvičení je dôležitá voľba menštruačnej pomôcky . Je potrebné zvoliť pomôcku, s ktorou sa budeš cítiť príjemne a nebude ťa obmedzovať pri pohybe. Naopak bude perfektne sedieť , dlho vydrží a jej spôsob výmeny bude jednoduchý a nekomplikovaný (kam napr. s použitou menštruačnou vložkou pri výlete na horách?... kde a ako riešiť výmenu nasiaknutých menštruačných nohavičiek v prírode a na bicykli?). Všetky tieto faktory nám potom ovplyvňujú chuť športovať a aktívne sa hýbať, keď práve máme menštruáciu. Radšej zostaneme sedieť doma, pohyb obmedzíme na pochod za do práce, školy, v telocviku necvičíme s ospravedlnením „svojich dní“ ao plávaní ani nehovoriac. :-)
A práve preto:

Najlepšou voľbou je samozrejme kalíšok!

Najlepším riešením je buď menštruačný kalíšok alebo klasické tampóny. Ani jednu z týchto dvoch pomôcok po správnom zavedení neucítiš , pri pohybe ti tak nebudú vadiť alebo ťa akokoľvek obmedzovať . Menštruačný kalíšok je navyše znovu použiteľná pomôcka, ušetrí ti peňaženku, budeš ekologická , takže používaním tejto pomôcky zachrániš kúsok svojho životného prostredia. Zo zavedenia a použitia menštruačného kalíška a tampónu nemusíš mať vôbec strach. Veľa prevažne mladých dievčat a žien, má obavu z použitia týchto menštruačných pomôcok, pretože si nie sú isté, ako s nimi zaobchádzať.

  • Pokiaľ si ešte ani jednu z týchto dvoch pomôcok nevyskúšala, tak z nich môžeš mať obavy alebo dokonca strach. Nie je na to však vôbec žiadny dôvod. Mnoho užívateliek si tieto pomôcky obľúbilo pre ich úplnú diskrétnosť a pocit, že necíti, že ich vôbec má.
  • Pre prvé použitie kalíška nie je stanovený žiadny konkrétny vek. Môžeš ho teda začať používať, aj keď si s menštruáciou ešte len začala alebo práve naopak, už máte 45 rokov (a pokojne aj viac :-)). Inými slovami, ak si veľmi mladá, iba mladá či stále mladá, panna , nepanna , na prvé použitie kalíška to nemá vôbec žiadny vplyv.
  • Pri tvojej úplne prvej menštruácii sa odporúča použiť vložky , aby si zistila, akú silnú máš menštruáciu, aby si spoznala, čo vlastne menštruácia obnáša. Potom môžeš obidve pomôcky používať úplne bez obáv.

Zavedenie menštruačného kalíška a tampónu

Samotné zavedenie nie je vôbec také zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Je dôležité dodržiavať určité hygienické návyky a postupy .
Pred aplikáciou si umy ruky , potom si nájdi najpohodlnejšiu polohu , napríklad podrep . Prelož kalíšok a vlož ho do pošvy. Po zavedení sa kalíšok sám rozvinie. Pre jednoduchšie zavedenie môžeš použiť lubrikačný gél na vodnej báze a aplikátor . Kalíšok vyber a vypláchni raz za 4-10 hodín, podľa intenzity krvácania, as ním súvisiacim plnením kalíška krvou.
Zavedenie tampónu je veľmi podobné. Pokiaľ to robíš prvýkrát, zvoľ si dobu, kedy je prietok krvi silnejší, najlepšie druhý alebo tretí deň menštruačného krvácania, pôjde ti to lepšie. Tampón opatrne prstom zasuň do pošvy, tak hlboko nech ho necítiš. Ak tampón po zavedení cítiš, tak to znamená, že nie je zavedený dostatočne hlboko. Je možné ho mať až 8 hodín, záleží ale na sile krvácania. Až tampón začne pretekať, je čas na výmenu. Po maximálne 8 hodinách však tampón určite vytiahni, je tu riziko vzniku infekcie a množenia nežiaducich baktérií.

Plávanie počas menštruácie

Ani plávanie si nemusíš počas menštruácie odopierať. Po zavedení kalíška alebo tampónu si aj túto aktivitu môžeš bez problémov užiť. Len nezabudni hneď po plávaní pomôcky vymeniť, aby si zamedzila vzniku infekcie.

V akom prípade je lepšie sa cvičeniu vyhnúť?

Nezabudni, že zo všetkého najdôležitejšie je počúvať svoje telo. Pokiaľ sa na cvičenie necítiš, trápia ťa napríklad veľmi bolestivé kŕče alebo silná únava, je lepšie sa cvičeniu vyhnúť. Bolesti sú do istej miery súčasťou menštruácie a je to normálne. Niektoré ženy tento problém nemajú a niektoré zase na bolesti počas menštruácie trpia. To bohužiaľ nejde ovplyvniť a my „ bolestivé“ môžeme ticho závidieť a nenávidieť. :-)
Pokiaľ máš však pocit, že sú tvoje bolesti príliš silné a doslova bolesťou „umieraš“ neváhaj a vyhľadaj odbornú, najlepšie lekársku pomoc. Na miernejšie a slabé bolesti ti pomôže vyššie spomínaná forma pohybu.

Nechceš pohyb… nevadí!

Babičkin termofor a obľúbený seriál je tiež skvelou voľbou trávenia menštruačného času. Pamätáme, že sme ženy a nie roboti, odpočívajme a „ Nebudeme sa púšťať do žiadnych väčších akcií... “ na ktoré nemáme ani pomyslenie, energiu a náladu!

Späť na blog

Napíšte komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.