Byť matkou je významný životný cieľ, ktorý nás hlboko napĺňa, avšak jedná sa o dlhodobý proces s celoživotným trvaním. Naša túžba po dieťati najčastejšie pramení zo samotnej lásky k nim a chceme ich mať, aby sme im mohli odovzdávať svoje osobné skúsenosti, chceme ich učiť av neposlednom rade chceme vytvárať rodinu. Budovať silné rodinné puto. Materstvo je krásna životná cesta, ale samozrejme aj veľmi náročná.
Čo však robiť, keď cítim, že nastal ten správny čas as partnerom sa mi nedarí otehotnieť?
Buď fit, drž si ideálnu váhu
Nie je tajomstvom, že obézni ľudia to majú v živote ťažšie. Zvýšená fyzická hmotnosť nad určitú „normu” prináša len samé problémy a žiadny benefit. Obézne ženy produktívneho veku majú oveľa častejšie poruchy menštruačného cyklu a ovulácie... a samozrejme oveľa ťažšie zvládajú bežné životné situácie. Hlavným z dôvodov je zvýšená hladina estrogénu, ktorá sa u nich vyskytuje.
Šanca na otehotnenie u týchto žien je týmto až o 20 percent nižšia. U prvorodičiek s nadváhou navyše dochádza veľmi často k samovoľným potratom, problémom s donosením plodu či ťažkým pôrodom. U mnohých z nich sa v priebehu tehotenstva vyskytuje tehotenská cukrovka a tieto ženy trpia aj vysokým krvným tlakom.
Pokiaľ sa len trošku v tomto spoznávate, tak neváhajte a žmurknite rovno na svoj jedálniček, na svoje pohybové aktivity a dajte si všetko do poriadku. Poradiť by vám mohol veľmi dobre aj dietológ.
Ideálna váha mnohonásobne zvyšuje šancu otehotnieť prirodzenou cestou a taktiež v prípade umelého počatia stačí menšia dávka aplikácie hormónov. Vajíčka sú totiž u žien s normálnou váhou oveľa, oveľa kvalitnejšie.
Buďte v pohode
... v pohode... hmm, to sa ľahko povie… . Zvlášť keď sa snažíte o bábätko už dlhšiu dobu, netrpezlivo počítate dni a hodiny, kedy už môžete „počúrať“ papierik… k tomu všetkému problémy v práci, svokra,... s partnerom to už tiež nie je tak „wow“ ako predtým a všetky kamarátky už majú jedného až dvoch drobcov.
Stres je prítomný všade okolo vás/nás a ako mu teda aspoň kúsok utiecť a nepustil si ho do svojho ja?
Skúste sa sústrediť sama na seba, stará sa o svoje telo, nech sa sama sebe páčite, športujte a venujte sa svojim koníčkom a tiež svojmu partnerovi. Na prácu sa doma snažte nemyslieť, rozdeľte si deň do niekoľkých časových úsekov av každom z nich sa sústreďte iba na danú aktivitu, ktorá je jeho súčasťou.
Prečo by vám chvíle, ktoré trávite s partnerom, na záhrade, bazéne... či kdekoľvek inde mali kaziť väčšinou malicherné pracovné starosti?
Nezabudnite na tri hlavné životné priority... ja, ja a jaááá :-).
Či však platí stále rovnaká rada... pokiaľ neviete „kadiaľ kam“, navštívte odborníka, ktorým môže byť psychoterapeut, psychológ či gynekológ, na vylúčenie závažnejšej choroby, brániacej otehotneniu.
Robte všetko pre to, nech je sex stále zábavou
Bez aktívneho nechráneného sexu to určite nepôjde.
Vymedzte si pokojne celkom orientačne plodné dni pomocou ovulačnej kalkulačky (na presnejšie určenie hodiny ovulácie pomocou merania teploty sa vykašlite :-)) av tom čase majte styk ideálne každý druhý deň.
Majte na pamäti, že je potrebné približne dva dni, na vytvorenie novej kvalitnej spermy.
Častejší styk môže byť príma, ejakulát je však menej koncentrovaný s nižšou hustotou spermií. Aktivitu a životaschopnosť spermií môžete veľmi dobre podporiť gélom Enna Fertility , ktorého aplikáciou znížite kyslosť svojho vaginálneho prostredia a umožníme spermiám prežiť až päť dní. Spermie totiž prežívajú vďaka kyslému prostrediu v pošve maximálne dva dni a ich počet sa počas tejto doby výrazne znižuje.
Zabudnite na drogy, alkohol a tabakové výrobky
Vyvarujte sa, v čase, keď sa snažíte o rodinu, užívanie návykových látok... akýchkoľvek!
Drogy snáď ani nemusím spomínať, ale pozor, radia sa tu aj lieky, ktoré by mohli byť potencionálne pre plod škodlivé a mať pre neho fatálne následky. Preto, pokiaľ dlhodobo a trvalo užívate lieky, napr. na epilepsiu, cukrovku, depresie, akné a pod., neváhajte o tom informovať svojho lekára a uistiť sa o ich bezpečnom užívaní aj v čase tehotenstva
Rovnaké pravidlá platia aj v prípade užívania vitamínov a doplnkov stravy. Áno, dokonca aj niektoré vitamíny sú pre plod veľmi nebezpečné.
Toľko diskutovaná hormonálna antikoncepcia…
Aby som bola úprimná, ja sama nie som fanúšičkou hormonálnej antikoncepcie.
Áno, vyskúšala som si ju, avšak po dvoch mesiacoch užívania mi výrazne stúpli nad normu hodnoty pečeňových enzýmov a lekárom mi bolo doporučené prejsť na nehormonálnu formu antikoncepcie. Iste, je tomu už takmer 20 rokov, avšak táto antikoncepcia je stále v nezmenenej forme na trhu :-).
Keď k zoznamu svojich „boliestok“ pripočítam ešte problémy so žilami, hormonálna antikoncepcia je pre mňa definitívne tabu. A čuduj sa svete, deti mám iba dve, presne toľko koľko som chcela :-). Som veľmi rada za to, že môžem v priebehu mesiaca pozorovať svoje telo, ako sa mení nielen po fyzickej stránke, ale hlavne po tej psychickej... pozorujem jeho vzostupy a pády v celom priebehu menštruačného cyklu .
Áno, hormonálna antikoncepcia má svoje nesporné benefity a mnoho žien ju užíva na úpravu menštruačného cyklu, či na iné zdravotné dôvody... o tom nepochybujem. Avšak nezriedka kedy sa stane, že po jej vysadení sa prirodzený cyklus tvorby vajíčok úplne neobnoví, antikoncepcia nám tak po celý čas iba maskovala ovariálnu nedostatočnosť, takže teraz máme problém.
Žena po tridsiatke užívajúcej antikoncepciu od puberty po jej vysadení zrazu zistí, že jej vaječníky sú už vyčerpané ak dozrievaniu vajíčok už pravidelne nedochádza. A čo teraz?
Umelé oplodnenie
Umelé oplodnenie, čiže asistovaná reprodukcia, je súbor lekárskych metód, ktoré podporujú možnosť otehotnenia. Už samotný fakt, že sa niečo deje a máme šancu otehotnieť, významne zvyšuje šancu na prirodzené oplodnenie. A aj keby to náhodou prirodzenou cestou nešlo, sú tu odborníci, ktorí si s tým vedia poradiť ak vytúženému dieťaťu nám pomôžu :-).
Výmena partnera
Rýchle, vzrušujúce, efektívne... :-):-)
Zmena partnera by mohla byť riešením. Dokážem si živo predstaviť situáciu, keď sa už niekoľko rokov s partnerom snažíte o dieťa a stále vám to nevychádza, vytúžená rodina neprichádza a naopak, vzťah pomaly chradne. Už to neklape tak ako predtým, sex je automatická záležitosť v ovulačných dňoch a partner sa vám čím ďalej tým viac odcudzuje. Nie ste schopní spoločne problém s otehotnením zvládnuť. Sú štúdie, keď žena okolo štyridsiatky ľahšie otehotnie s výrazne mladším mužom ako je ona sama. Jeho spermie si totiž dokážu hravo poradiť s jej už menej kvalitnými vajíčkami :-).