Trápi ťa svrbenie „na tých miestach“, výtok, nepríjemné hryzenie, škrabanie, podivný zápach, tak určite zbystri pozornosť, pretože všetky tieto nepríjemnosti môžu byť príznakmi vaginálnej infekcie . Ide o zápalové pošvové ochorenie, ktoré vzniká ako dôsledok nerovnováhy medzi baktériami a kvasinkami prirodzene sa vyskytujúcimi v intímnych partiách.
Ako vyzerá zdravá vagína?
Povedala by som to veľmi jednoducho…. je čistá, bez farebného a páchnuceho výtoku, nesvrbí, nebolí, skrátka o nej nevieme. Všetky mikroorganizmy tu žijúce sú kamaráti, nikto nemá navrch a nepovyšuje sa nad druhých. :-)
Znamená to teda, že vaginálna mikroflóra je v rovnováhe.
Čo je vaginálna mikroflóra?
Flóra je súbor či prostredie baktérií, prevažne laktobacilov, ktorých množstvo a druh majú významný vplyv na celkové zdravie ženy. Časť tu prítomných baktérií je totiž zdraviu prospešných a časť z nich tvoria patogénne organizmy, ktoré môžu byť pre zdravie naopak škodlivé. Typy a počty baktérií sa u jednotlivých žien líšia. Každá žena je v tomto zmysle originálom. :-)
V zdravom vaginálnom prostredí prevažujú špecifické baktérie z kmeňa Lactobacillus , ktoré tu produkujú kyselinu mliečnu.
Kyselina mliečna udržuje optimálne nízke pH v pošve (4 - 4,5) a zabraňuje tým premnoženiu patogénov. Navyše, v kombinácii s lubrikačnou tekutinou vylučovanou počas sexuálneho vzrušenia, udáva jedinečnú charakteristickú vôňu pošvovej oblasti... jej pižmo.
Ako perličku tu spomeniem, že oblasť vagíny má mnohonásobne vyššiu koncentráciu baktérií ako akákoľvek iná časť ženského tela. Pred ňou je už iba črevo, čiže časť hrubého čreva.
Čo spôsobuje vaginálna infekcia?
Najčastejšími pôvodcami pošvových zápalov sú kvasinky, baktérie a iní parazity. Ochorenia sú potom diagnostikované ako kandidózy , mykózy (pôvodcom sú kvasinky), vaginózy (baktérie) a trichomoniázy (pôvodcom je prvok Trichomonas vaginalis ).
Za normálnych okolností žijú v pošvovom prostredí baktérie a kvasinky spolu v rovnováhe, avšak pri narušení kyslého pH (4 - 4,5) prostredia vo vagíne , dochádza k premnoženiu baktérií, kvasiniek a iných mikroorganizmov a rozvinie sa infekcia. Táto infekcia sa často, vďaka anatomickým pomerom, rozšíri aj do močovej trubice... a je vymaľovaná.
Čo spôsobí narušenie prirodzeného vaginálneho prostredia?
- Zlá a nedostatočná intímna hygiena
„H mmm... a ako teda správne umývať intímne partie? ”
Na umývanie genitálií vždy používajte mydlá a gély na to určené. Vyhnite sa parfumovaným sprchovým gélom či všemožným dezinfekčným mydlám, ktoré sú určené skôr na umývanie rúk. Len prípravky s označením „ intímne” rešpektujú kyslé vaginálne pH a pomáhajú ho udržiavať a obnovovať. Umývajte vonkajšie genitálie teplou vodou, s použitím kvapky mydla, aspoň dvakrát denne a to vždy smerom spredu dozadu. Na umývanie vám postačí vaša ruka.
V horúcich letných dňoch, v období menštruácie, po športe alebo toalete sa určite budete cítiť lepšie s umytou vagínou a čistou bielizňou. :-)
Takže dočítajte článok a „šup“ do sprchy... nezabudnite vždy natiahnuť čisté gaťky. :-)
Ak ste niekde na cestách a nemáte prístup k tečúcej vode, neváhajte vyskúšať intímny sprej Enna Hygiene&Go . Jednoducho sprej nastriekate na kúsok toaletného papiera, utrite intímne partie a máte „umyté”. - Menštruácia
Menštruácia, ako všetky vieme, je proces, ktorému sa v plodnom veku nevyhneme. Počas menštruácie dochádza k zvýšeniu pH v pošve. Poruší sa tak rovnováha medzi mikroorganizmami osídľujúcimi intímnu oblasť a môže tým dôjsť k zmnoženiu patogénnych druhov ak vzniku infekcie. Navyše, menštruačná krv je tu živou pôdou pre všetky tie baktérie a kvasinky.
V tomto období obzvlášť platí nutnosť dodržiavania zásad správnej a šetrnej intímnej hygieny, včasnej výmeny menštruačných pomôcok a nezabudnite byť obozretné pri návšteve spoločných bazénov, sáun a termálnych kúpeľov. - Tehotenstvo
Počas tohto obdobia dochádza ku kolísaniu hormónov, zmenám chuti, jedálničku a to všetko môže byť príčinou vzniku vaginálnej infekcie.
Ak ste tehotná a máte akýkoľvek problém, neváhajte a včas navštívte svojho lekára. - Antikoncepcia
Medzi nežiaduce účinky hormonálnych antikoncepcií patrí aj zvýšené riziko vzniku vaginálnych infekcií. Tu máte možnosť zmeny druhu antikoncepčnej metódy, či už výmeny pilulky za inú pilulku, implantácia maternicového telieska alebo zvoľte nehormonálnu antikoncepciu, napríklad v podobe bariérovej ochrany kondómov. - Oslabená imunita
Po chorobe alebo po nadmernej fyzickej a psychickej záťaži je vaše telo oslabené a nedokáže sa dostatočne brániť infekcii. V tomto prípade zvoľte dostatočnú regeneráciu s dôrazom na doplnenie vitamínov a minerálov. - Antibiotiká
Po ich užívaní dochádza k zmene zloženia črevnej mikroflóry a mnohé antibiotiká majú vplyv aj na pošvovú mikroflóru. Svoju úlohu tu zohrajú voľne dostupné probiotiká, ktoré vám obnovia narušenú mikroflóru. - Nosenie nevhodnej spodnej bielizne
Syntetická, nepriedušná a príliš tesná spodná bielizeň je síce krásna, ale nie príliš zdravá, pretože vytvára ideálnu mikroklímu podporujúcu rast patogénnych mikroorganizmov.
Čo s tým? Bavlna... najlepším materiálom spodnej bielizne je bavlna. - Jedálny lístok s nadbytkom jednoduchých cukrov je zlo.
Nielenže sa nám tieto cukry podpíšu nelichotivo na postave, ale tiež sú hlavnou potravou pre pošvové kvasinky. Tieto sa po „cukrových orgiách“ premnožia a infekcia je na svete. :-(
Zdrojom jednoduchých cukrov je napríklad čokoláda, buchty, koláče, oblátky a iné sladkosti... tak opatrne s nimi. :-) - Cukrovka
Cukrovka, známa aj ako diabetes mellitus , je metabolické celoživotné ochorenie, prejavujúce sa zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Glukóza sa koncentruje aj v moči a je tu živou pôdou pre kvasinky a baktérie, čo len potvrdzuje väčší výskyt urogenitálnych infekcií práve u žien s diagnostikovanou cukrovkou.
Vaginálna mykóza
Kvasinková infekcia je veľmi nepríjemná a vzniká premnožením kvasiniek vo vaginálnom prostredí. V prevažnej väčšine prípadov, až z 90%, je spôsobená kvasinkou Candida albicans .
Príznaky vaginálnej mykózy sú:
- Bolesť
- Úporné svrbenie
- Pálenie
- Mierny opuch vonkajších genitálií
- Výtok bielej farby a tvarohovitej konzistencie
Liečba vaginálnej mykózy:
- Liečba spočíva v aplikácii a použití tzv. antimykotík , čo sú látky rovno ničiace kvasinky alebo im aspoň zabraňujú v raste. Používajú sa v prípravkoch určených práve na intímne partie a to vo forme krémov, mastí, globúl a čapíkov. Mnohé z nich sú voľne dostupné na zakúpenie v lekárni. So závažnejšími a dlhotrvajúcimi infekciami si potom poradia lieky, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis. Recept na ne si zaobstaráte u svojho gynekológa, ktorý vás najskôr vyšetrí.
Medzi voľne dostupné antimykotiká, ktoré zoženiete v každej lekárni patria napríklad Canesten krém a vaginálne tablety, Lomexin vaginálna kapsula, Cotylena vaginálne tablety a krém, Gynopevaryl vaginálne čapíky s krémom a Fungicidin masť. - Krémy, tablety, čapíky a kapsuly sa zavádzajú umytými prstami hlbšie do pošvy.
Iba na vonkajšie ošetrenie sú určené krémy bez aplikátora. Čistými prstami ich rozotrite po vonkajších genitáliách. Riaďte sa vždy pokynmi na dávkovanie, ktoré sú uvedené v každom príbalovom letáku daného lieku.
Bakteriálna vaginóza
Jedná sa o infekciu v pošve, ktorá je spôsobená premnožením rôznych choroboplodných zárodkov, obzvlášť potom baktérií Gardnerella vaginalis .
Príznaky ochorenia:
- Šedobiely výtok rybieho zápachu
- Výtok môže mať spenenú a riedku konzistenciu
- V menšej miere sa objavuje pálenie a svrbenie
- Bolesť pri sexuálnom styku
- Môže byť však tiež úplne bez príznakov
Liečba gardnerella vaginalis:
- Tu pomôžu iba antibiotiká dostupné na lekársky predpis
- Nutnosťou je návšteva lekára k riadnej diagnostike tohto ochorenia
- Prvou pomocou môže byť dezinfekčný vaginálny výplach – Rosalgin , ktorý vám vďaka obsiahnutej látke benzydamínu uľaví aj od prípadnej bolesti a upokojí podráždenie.
Bakteriálne vaginózy patria medzi najčastejšie infekcie pošvy. Postihnutá touto chorobou je približne každá piata žena a zhruba u jednej tretiny týchto žien odznie ochorenie úplne samo bez akejkoľvek liečby.
Častejšie sa vyskytuje u žien sexuálne aktívnych.
Vaginálna trichomoniáza
Ide o infekčné ochorenie pošvy spôsobené prvokom Trichomonas vaginalis (bičenkou pošvovej). Táto choroba patrí medzi celosvetovo najrozšírenejšie pohlavne prenosné infekcie. Bohužiaľ sa často vyskytuje ruka v ruke s kvapavkou alebo chlamýdiovou infekciou.
Príznaky trichomoniázy:
- Zápal rôznej intenzity v oblasti malej panvy
- Zapáchajúci penivý výtok, ktorý môže byť biely, žltý až zelený
- Pálenie pri močení
- Opuchnuté, zapálené a svrbivé vonkajšie genitálie
- Bolesť pri styku a krvácaní po ňom
Trichomoniázy sa prenáša výhradne pohlavným stykom. Prvé príznaky infekcie môžete dokonca pozorovať až po 6 mesiacoch od styku s nakazeným partnerom.
Liečba vaginálnej trichomoniázy:
- Antibiotikami - metronidazolom. Dôležité je preliečiť oboch partnerov. Počas liečby dodržujte sexuálny pôst a vyhnite sa užívaniu alkoholu.
Ako predchádzať vaginálnej infekcii?
Ak sa chcete vyhnúť opakovaným zápalom pošvy, skúste dodržiavať tu niekoľko uvedených preventívnych opatrení.
- Dodržiavanie zásad správnej hygieny - na umývanie intímnej oblasti používajte iba mydlá na to určené. Vyhnite sa parfumovaným gélom, nadmernému užívaniu vaginálnych výplachov, ktoré tu môžu narušiť prirodzenú rovnováhu baktérií.
- Noste bavlnenú a priedušnú spodnú bielizeň a voľné oblečenie. Vaša vagína potrebuje dýchať. :-)
- Buďte fit – dbajte na vyvážený jedálniček prostý jednoduchých cukrov s dostatkom ovocia a zeleniny. Nezabúdajte však aj na príjem bielkovín a zdravých tukov.
- Antibiotiká - ich užívanie nechajte vždy na odporúčanie lekára. Časté užívanie antibiotík významne oslabuje našu imunitu a narúša nielen črevnú, ale aj pošvovú mikroflóru. A v dôsledku nadmernej konzumácie antibiotík vznikajú často sa opakujúce vaginálne infekcie. Pokiaľ predsa len antibiotiká musíte užívať, prikúpte si k nim vždy probiotiká. Je to len pár korún navyše, ale službu vám urobia na nezaplatenie. :-)
- Pravidelne navštevujte gynekológa – a to aj v prípade, že vás nič netrápi. Infekcia môže byť skrytá, a je dôležité akýkoľvek potencionálny problém zavčas odhaliť.
- Chráňte sa pri sexe - používajte kondóm. Odporúčam používať túto ochranu najmä pri styku s novým alebo náhodným partnerom. Ochránime sa nielen pred nechceným tehotenstvom. Krabička kondómov sa zmestí do každej kabelky. :-)
Zdravej vagíne trikrát hurá... hurá, hurá, hurá!